Časné kastrace

V rubrice o našich koťátkách píšeme, že koťátka od nás na mazlíčky jdou kastrovaná. Pravidelně se setkávám s dotazem proč a zda jim zákrok v tak mladém věku neublíží.

Bohužel za dobu, kdy se věnujeme chovu, jsme se setkali s tím, že nový majitel se bál v roce mazlíčka vykastrovat "aby mu neublížil". A tak naše odchovy zbytečně procházely říjemi, při kterých kočka méně jí, má hlasité projevy a především jí hrozí zdravotní komplikace. O trápení se kocourků, kteří touží po nevěstě a dokáží toto sdělovat značkováním, se asi ani snad zmiňovat nemusím. Také jsme se setkali s případem, kdy kočička se při kastraci dostala k veterináři, který tak banální zákrok moc nezvládl a kočička málem nepřežila. To vše nás vedlo k tomu, že jsme začali zjišťovat informace právě o časných kastracích. Neradi bychom našim miminkům ublížili.

V zahraničí, především v Americe, mají chovatelé s časnými kastracemi dlouholeté zkušenosti. V zahraničí Vám nikdo kotě na mazlíčka jinak, než vykastrované, neprodá. Na internetu, ale i u některých veterinářů, je možné se setkat s názorem, že časné kastrace mají vliv na vývoj zvířete a na vývoj jeho močových cest (kocourci). Toto nikde doloženo není, dosud nebyla na toto zveřejněna žádná odborná studie - naopak byly zveřejněny články, kde je uveden opak....Tvrzení o problémech s močovými cestami mi připomíná mýtus, že kočky pijí mléko (Nepijí.... Mléko je pro většinu koček alergen a způsobuje závažné zdravotní problémy.). U našich časně kastrovaných odchovů jsme nezjistili žádný problém s močovými cestami. Tyto problémy jsou především genetického rázu. Netvrdím, že se tak nikdy stát nemůže.... může - hodně záleží na stravě. Pokud budete šetřit na stravě, s tímto problémem se můžete setkat i u zvířete nekastrovaného. Trošku musím odbočit a zmínit stravu. Většina řetězcových levných granulek, ale i kapsiček, obsahuje malý podíl masa (je potřeba číst složení) a aby kočky vůbec toto jídlo jedly, bývá dochuceno - většinou přisoleno. 

Co to znamená pro nového majitele, když si koupí časně kastrované zvíře? Nemusí si brát dovolenou na den zákroku a den po zákroku.... nemusí procházet stresem, co jeho miláček prožívá, zda ho to nebolí. Někdy probouzení z narkózy nemusí probíhat běžným způsobem - přece jen jsme chovatelé a dokážeme případnou komplikaci odhalit dřív, než začátečník. Vy již od nás dostanete kotě vykastrované. U kočiček probíhá časná kastrace bokem, takže mají při převzetí na boku vyholený kousek srsti, který velice brzy zaroste. Na tomto kousku je vidět čistá jizva, stehy jsou již odstraněny, byla provedena závěrečná kontrola veterinářem. U kocourků se místo kastrace ani nezašívá....v době předání může mít ještě vidět malý stroupek. Kotě se ze zákroku vzpamatuje mnohem rychleji, než dospělá kočka. Z naší zkušenosti již pár hodin po zákroku běhají koťátka běžně ve smečce a o nějaké operaci ani neví.

Časná kastrace má pro Vás jednu velkou výhodu - koťátko ze zákroku nebude vinit Vás. Koťátko budete krmit přibližně do jednoho roku stejně jako kotě nekastrované, tzn. kotěcími granulkami. V roce ho postupně převedete na stravu pro kastráty. Pokud se budete chtít na cokoliv k tomuto tématu zeptat, nebojte se napsat.